AFP tarafından yapılan son dakika haberine göre Irak ordusu, Suriye sınırındaki çölden terör örgütü DEAŞ'ı çıkarmak için operasyona başladı.

Irak ordusunun bildirisine göre, Irak güçleri Suriye sınırındaki çölden terör örgütü DEAŞ militanlarını atmak için operasyona girdi.
Operasyon komutanı Salah Karim, "Operasyonun hedefi, kalan DEAŞ gruplarının çöl bölgesinde etkisini azaltmak ve ilerleyen saldırıları için bir üs olarak kullanılmasının önüne geçmek" dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, geçen salı günü terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta "askeri olarak" bittiğini ifade etmiş, "Irak'ta DEAŞ'ı askeri olarak yendik ve ele geçirdiği tüm bölgelerimizi temizledik" diyen İbadi, ülkenin batısındaki Enbar'a bağlı çöl alanda DEAŞ hücrelerine karşı operasyonun da yakında sona ereceğini belirtmişti.

Irak Başbakanı İbadi, çöl alanın DEAŞ’tan arındırılması halinde ülkede "tam zafer" ve DEAŞ'tan kurtuluşu "milli gün" olarak ilan edeceklerini ifade etmiş, ülkede DEAŞ'a karşı karada savaşan güçlerin yalnızca Iraklılardan oluştuğunu belirten İbadi, "Iraklıların bu mücadelesi Suriyelilerin DEAŞ'ı yenmesinde de rol oynadı." şeklinde açıklama yaptı.