Irak ordusu tarafından Enbar'ın batı bölgesinin terör örgütü DEAŞ'ın hakimiyetinden geri almak için askeri operasyonların başlatıldığı belirtildi.

Irak devlet kanalından yayınlamam habere göre, Irak ordusu sabahın erken vakitlerinde Enbar'ın batısında yer alan Ane ve Reyhane bölgesini DEAŞ'tan temizlemek için askeri operasyon başlatıldı.

Ane’de, üç sene önce terör örgütü DEAŞ hakimiyet kurmuştu.

Enbar'ın batısında yer alan Akkaşat bölgesini Irak ordusu iki gün önce DEAŞ'tan temizlemişti.

IRAK ORDUSUNDAN BÜYÜK OPERASYON

Diğer yandan, Irak Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Irak’ın Enbar ilinin batı kısmının, DEAŞ’tan temizlenip geri alınmasına yönelik askeri operasyon başladı.

Korgeneral Abdulemir Yarullah, Irak ordusu, Haşdi Şabi güçleri ve Sınır Muhafızları'nın birleşmesinden meydana gelen askeri birliklerin, Ukkaşet’in terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması ve ülkenin kuzey kesiminde güvenliğin tekrar oluşturulması için bölgede büyük bir askeri operasyon başlattıklarını belirtti.

Başlatılan operasyonun Suriye, Suudi Arabistan ve Ürdün'ün sınır kesimi, çöl kısımlarında, DEAŞ mensuplarına karşı sürdürülen savaşın son sürecine girdiğini bildirildi.

IRAK YÖNETİMİNDEN FLAŞ KARAR

Diğer yandan, Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in görevden alınması kararını imzalayarak, oylama için parlamentoya iletti.