Kuzey Irak bağımsızlık referandumuyla tırmanan Kerkük krizinde gergin saatler yaşanıyor. Haşdi Şabi milisleriyle Peşmerge güçlerini karşı karşıya getiren krizde son olarak Bağdat'tan çarpıcı açıklamalar geldi. Irak hükümeti, Iraklı Kürt yetkilileri PKK'lıları Kerkük'e yerleştirmekle suçladı. Kerkük'te PKK varlığı "savaş ilanı" olarak niteledi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin üstü düzey komutanlar ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı görüşmenin ardından geldi. 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ise iddiaları yalanladı. Barzani'nin danışmanı, Kerkük'te PKK varlığının olmadığını söyledi. Irak Dışişleri Bakanlığı da, İran'ın Kuzey Irak'la sınır kapılarını kapattığını duyurdu. 

Bağdat yönetimi, Peşmergenin kontrolündeki Kerkük ile tartışmalı bölgelerin merkezi hükümete teslim edilmesini istiyor. Bunun için Erbil'e tanınan süre dün gece doldu. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum bugün Kuzey Irak'a giderek Barzani ve Kürt yetkililerle bir araya geldi. 

Bağdat hükümeti, bölgesel yönetimle diyalog için referandumun iptal edilmesini önşart olarak ileri sürüyordu. Kürt liderler referandumun iptali talebini reddetti. Bölgesel yönetim, diyalog çağrısını yineledi.

Öte yandan 

AP'nin haberine göre, ABD ordusunun açıklamasında Kerkük'teki çatışmaların bir 'yanlış anlaşılma' olduğu savunuldu.

ABD ordusu, açıklamasında Bağdat ve Erbil yönetimlerini diyalog kurmaya çağırırken, tüm tarafları terör örgütü DEAŞ'a karşı yürütülen savaşa odaklanmaya çağırdı.

İşte o açıklama:

Öte yandan Irak ordusu Kerkük'ün bazı bölgelerinde kontrolü sağlayarak ilerliyor, Kerkük'teki Türkmenler ise bölgede PKK'nın varlığından rahatsız.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşet Salihi, terör örgütü PKK'nın Kerkük sokaklarına indiğini belirterek, bunun Türkmenleri endişelendirdiğini ifade etti.

Salihi, "Terör örgütü PKK unsurları Kerkük'teki durumu fırsat bilerek, kentin sokaklarında dolaşmaya başladı.

TÜRKMENLER ENDİŞELİ

Bu durum, can güvenliği olmayan Türkmenleri ayrıca endişelendiriyor." dedi.

"KERKÜK İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE PKK'DIR"

Bağdat yönetimini durumun takibi ve PKK'lıların Kerkük'ü terk etmesi için göreve çağıran Salihi, "Kerkük için en büyük tehlike PKK'dır. Yaptıkları eylemlerle kentteki toplumsal barışı tehlikeye atıyorlar.

Bağdat ve Kerkük askeri üssündeki ABD'lilerin duruma müdahil olmasını istiyoruz." diye konuştu.

NELER OLMUŞTU ?

Irak ordusunun Haşdi Şabi milisleri ile başlattığı operasyonda bölge peşmergelerden temizleniyor.Daha önce Kerkük'te konuşlanan peşmerge birlikleri Irak operasyonu ile Güney bölgelere sığındı. Kaçanların çoğu ise üst rütbeli.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDULAR

Peşmergelerin büyük bir kısmı bölgeden kaçarken bir grup ise bölgede kalmaya devam ediyor. Bölgede kalanlar ve Kerkükte bulunan Kürtler ise kaçanlara tepkili.

Peşmergelerin, çekilme emrini veren komutana tepki verdiği gözlenirken kentte kalanlar kaçanları hain olarak belirtiyor. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rüdaw televizyonu muhabiri bölgede canlı yayın yaparken peşmergenin gözyaşlarına boğulup ağladığı görüldü.

Peşmergelerin ağladığı sırada dayanamayan Rüdaw muhabiri de kendini tutamayarak onlara eşlik etti. Uzun süre ağlayan muhabir zor anlar yaşadı.

PETROL SAHASI BARZANİ'DEN ALINDI

11.41 Kerkük'te bulunan yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada Irak hükümet güçlerinin K1 hava üssünü aldıktan sonra Kuzey Petrol şirketi tesislerine doğru ilerlediğini ve Baba Gurgur petrol sahası ve Kuzey Petrol rafinerisini herhangi bir çatışma olmadan Barzani güçlerinden aldığını belirtti.

KERKÜKLÜLER YOLLARI KAPATIYOR

11.34 KYB'li Peşmergelerin (Talabani güçleri) Kerkük'ün güneyinden çekilmesiyle birlikte, Kerkük'te bazı vatandaşlar lastik yakarak yolları kapattı.

11.20 Irak güçlerini yolda karşılayan Kerküklüler, sevinç yaşadı.

TALABANİ GÜÇLERİ ÇEKİLİYOR

11.20 Irak'ın Kerkük kentindeki mevzilerinden çekilen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Peşmerge Sorumlusu Vesta Resul, Irak ordusuna denk bir güçleri olmadığından dolayı çekilmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Resul, Kerkük'te kendi partisine ait yayın organlarına yaptığı açıklamada, "Dün geceden bu yana karşımıza hiç direnemeyeceğimiz düzeyde askeri sevkiyatlar yapıldı. 350 tank ve ağır silahla 4 birliğimize saldırıldı." dedi.

PEŞMERGELER KAÇIYOR

10.24 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet, Kerkük'teki bazı Peşmergelerin geri çekilmesi üzerine Erbil'den takviye güç gönderildiğini belirtti.