Irak'ın eski cumhurbaşkanlarından biri olan ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani hayatını kaybetti.

Irak’ta son zamanlarda meydana gelen sıcak gelişmelere bir yenisi daha eklendi.

TALABANİ ÖLDÜ İDDİASI

Sosyal medyada sürekli gündemden düşmeyen Irak'ın 6. Cumhurbaşkanı Celal Talabani öldü haberlerine karşılık olarak, Talabani'nin ofisinden gerekli açıklamalar geldi.

TALABANİ KOMADA DENMİŞTİ

Irak'ın eski cumhurbaşkanlarından ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Lideri Celal Talabani ofisi tarafından yapılan açıklamalarda, Talabani'nin ölmediği ancak komaya girdiği ifade edilmişti. Ancak edinilen son bilgilere göre Talabani bugün hayatını kaybetti.

IRAK ORDUSU HAREKETE GEÇTİ

Diğer yandan, Bağdat’tan gelen askerî yöneticilerle başlatılan görüşmeler sürerken Ankara, Kürt yönetimine yönelik uygulamaların sertleştirilmesi hususunda oldukça kararlı olduğunu ifade etti. Ankara bundan böyle ticari ve siyasi ilişkilerde doğrudan Bağdat ile muhatap oluyor. Kürt yönetiminin hukuksuz referandum kararını açıklaması ile beraber 7 aşamalı izolasyon süreci 12 Ekim tarihi itibari ile ikinci aşamaya girmesi bekleniyor.

İlk aşamada siyasi ve enerji alanında gerekli yaptırımlarını ortaya koyan Ankara, ikinci aşamada ise bölgedeki ticari dengeleri değiştirecek hamleler atamaya hazırlanmakta. Özellikle Mersin limanını merkez alan ve Erbil Dohuk hattına uzanan ticari hatta musluğun başındaki bazı şirketlere yönelik yaptırımların başlatılması planlanmakta.