Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, yakın bir zamanda bağımsızlık referandumu yapacaklarını açıklamasından sonra Irak İbadi'den konuya ilişkin 'uyarı' niteliğinde açıklama yaptıç

Irak Başbakanı Haydar İbadi, bağımsızlık referandumu düzenleyeceklerini söyleyen Iraklı Kürtlerin bu yolla çıkarlarına ulaşamayacaklarını söyledi. İbadi, bölgede Türkiye dahil bütün devletlerin böyle bir bağımsızlığa karşı çıktığını, bu nedenle de Kürtlerin pratikte bu konuda harekete geçemeyebileceğini söyledi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’ye yakın Rudaw sitesine özel röportaj gerçekleştiren İbadi, “Bağımsızlık istemek her insanın hakkıdır” dese de, kendilerinin yanı sıra Türkiye, Suriye ve İran’ın da böyle bir karara karşı çıkacağını hatırlatarak, “Referandumdan evet kararı çıksa bile bu uygulanabilecek mi?” diye soru sordu.

Irak Başbakanı İbadi, “Bu ayrılık için uygun olmayan bir bölgede yaşıyor olabilirsiniz. Ayrılık, belirli bir durumda yaşayan ve bu durumdan rahatsız olan uluslar için doğal bir sonuçtur… Iraklı Kürtlerse diğer uluslara kıyasla, Irak’la daha entegre bir şekilde yaşıyor” dedi.

İbadi, referandum sonucunun bağımsızlık yönünde çıkacağının açık olduğunu söylese de, sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Fakat sahada kazanabilecekleriniz, çıkarlar ilgilidir. Çıkarlar göz önünde bulundurulmalı. Bağımsızlık yoluyla çıkarlarınıza ulaşabilecek misiniz? Yoksa çıkarlarınıza birleşik bir Irak’ta mı ulaşacaksınız?”

Irak Başkanı İbadi, bu konuyu Barzani’yle bizzat görüşüp görüşmediğine dair soruyu cevapsız bırakırken, bazı Kürt liderlerin özel konuşmalarında bağımsızlığa hazır olmadıkları fikrini aktardığını da öne sürdü.

Kaynak: Haber 7