Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma operasyonu için hazırlıkların sürdüğünü kaydetti.
Başkent Bağdat'ta haftalık basın toplantısı yapan İbadi, Telafer'in terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasına dair, "Telafer'i DEAŞ'tan kurtarma planımız bitti. Kurtarma operasyonunda yer alacak ordu gücünün tekardan düzenlenmesi gibi işlemleri yapıyoruz." ifadelerini kullandıi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlık referandum planına da değinen İbadi, "Kürt ve tüm Irak halkının isteğine saygı duyarız. Fakat anayasada tek taraflı referandum yapma ve ayrılma yetkisi mevcut değil. Kürdistan Bölgesi'ndeki referandum yasal değil ve bunu tanımayacağız." dedi.

"IKBY içerisinde ciddi kriz var" diye Başbakan İbadi, şunları aktardı:

"Kendilerini bu şekilde (referandum) ilerlemek konusunda ikaz ediyorum. Bunun neticesinde (referandum) doğacak tehlike hepimizi etkiler. Herkese diyalog ilanı yapıyoruz. Eminim ki Kürdistan halkı da referandum için acele etmiyor."

"SEÇİMLERE KATILMA NİYETİM YOK"


İbadi, gelecek sene nisan ayında yapılması beklenen genel seçimlere üyesi olduğu Dava Partisi'nden ayrılıp yeni siyasi oluşumla katılacağı iddiasına ilişkin, "Tüm ülke toprakları kurtarılmadan seçimleri düşünemem. Herhangi bir siyasi parti veya seçim çalışması içerisinde olduğum iddialarını da net bir şekilde yalanlıyorum. Seçimlere katılma niyetim henüz yok." diye konuştu.

Irak Başbakanı, terör örgütü DEAŞ saldırıları nedeniyle yerlerinden edilenlerin evlerine dönememesi hakkında ise "Sığınmacıların evlerine dönememesi demek DEAŞ başarılı oldu demektir. Bu nedenle dönmeleri için yeni planlarımız var." dedi.