Mülteci krizinin simgesi Aylan Kurdi bebeğin ölümünün bir benzeri de Myanmar'da yaşandı. Yaşanan trajedi yürekleri dağlarken, dünya yaşananlar karşısında sessiz...

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 2.resim

UMUT YOLCULUĞU TRAJEDİYLE SONUÇLANDI

Myanmar'da kendilerine yönelik şiddetten kaçan Rohingya Müslümanları'nın umut yolculuğu trajediyle sonuçlandı. 16 aylık Muhammed bebeğin kıyıya vuran bedeni, mülteci krizinin simgesi Aylan Kurdi bebeği getirdi.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 3.resim

İNSANLIĞIN UTANÇ SİMGESİ

Muhammed'in bu fotoğrafı, insanlık için utancın simgesi oldu...

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 4.resim

ACI KARELERDEN BİRİ DAHA

Myanmar'da kendilerine yönelik şiddetten kaçan Rohingya Müslümanları zor şartlar altında farklı ülkelere sığınıyor. Dünyanın görmeyi reddettiği bu mücadelenin en acı karelerinden biri önceki gün çekildi.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 5.resim

AYLAN BEBEĞİ HATIRLATTI

Henüz 16 aylık olan Rohingyalı Muhammed bebek, umuda yolculukta hayatını kaybetti. Rohingyalı bebek Muhammed'in hikayesi ve fotoğrafı Suriyeli aylan Kurdi'yi akıllara getirdi.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 6.resim

ACILI BABA KONUŞTU: ÖLMEYİ TERCİH EDERİM

Muhammed'in babası Zafor Alam CNN'ye verdiği demeçte, "Resmi gördüğümde, ölmeyi tercih ederim" dedi. "Bu dünyada yaşamak bana bir anlam ifade etmiyor." dedi.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 7.resim

TEKNE BATTI İKİ ÇOCUK VE ANNE YAŞAMINI YİTİRDİ

Muhammed Shohayet ve ailesinin zulümden kaçarak Bangladeş'e ulaşma çabaları trajediyle sonuçlandı. Teknenin batması sonucu iki çocuk ve anne hayatını kaybetti.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 8.resim

6 GÜN BOYUNCA YÜRÜDÜLER

Baba Alam 6 gün gece gündüz yürümüş, 4 gün hiçbir şey yememiş. Yolculuk sırasında ailesini geride bırakmak zorunda kalmış. Naf Nehri üzerindeki balıkçıların yardımıyla Bangladeş'e geçmiş. Burada eşi ve 2 çocuğu için de Bangladeş'e nehirden geçecek bir tekne ayarlamış. Ancak işler planladığı gibi gitmemiş ve güvenlik güçleri onları fark ederek ateş açmış. Teknenin batmasına neden olan ateş sonucu Alam'ın eşi, 3 yaşındaki oğlu şufayet ve 16 aylık küçük oğlu Muhammed yaşamını yitirdi.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 9.resim

3 yaşındaki Aylan Kurdi 2015'in Eylül ayında ailesiyle birlikte Türkiye'den Yunanistan'a geçmeye çalışırken hayatını kaybetmişti. Onun bu fotoğrafı mülteci krizine yönelik farkındalığı artırmıştı.

İkinci Aylan Kurdi vakası! Yürek yakan manzara 10.resim

BÜYÜKANNESİ YAKILARAK ÖLDÜRÜLDÜ

Myanmar'da bir süredir Rohingyalı müslümanlara karşı baskı ve şiddet uygulanıyor.27 yaşındaki Zafer Alam onlardan biri: Evinin yandığını, büyükbabasının ve büyükannesinin yakılarak öldürüldüğünü anlatan Alam, 'Köyümüz ordu tarafından yakıldı.' dedi. Kaynak:Reuters