İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) uydu görüntüleri ile Arakan'da en az 10 büyük yangın belirlendiğini aktararak, Myanmar hükümetinden yangınların sebebini ve insan hakları ihlalleri iddialarının araştırılabilmesi için bölgeye giriş izni verilmesini istedi.

HRW tarafından yayımlanan raporda, 25 Ağustos'ta polis noktalarına yapılan saldırılarından sonra bölgede 2 büyük yangın tespit edildiği, 28 Ağustos'ta da sabah saatlerinden itibaren 8 ayrı noktada yangınların görüldüğü kaydedildi.

Yağmur sezonu olması ve çözünürlük sorunları gibi sebeplerle tespit edilenden çok daha fazla yangın olduğunun öngörüldüğü kaydedilen raporda, "HRW, yangınların belirlendiği noktaların, köylerin yaşayanlarla birlikte yakıldığı iddia edilen haberlerdeki mekanlarla aynı olduğunu belirledi." ifadesi kullanıldı.

Yangınların Rathedaung ve Maungdaw kasabaları civarındaki köylerde tespit edildiği vurgulanan raporda, Taung Pyo Let Yar köyünden Bangladeş'e kaçan ve köylerinin yakıldığını, birçok kişinin öldürüldüğünü iddia eden görgü tanıklarının ifadeleriyle uydu görüntülerindeki yangın yerlerinin örtüştüğü kaydedildi.

YANGINLAR 2012 VE 2016'DAKİLERLE BENZER


Raporda yangınların mahiyeti hususunda kesin bir tespitte bulunulamayacağı vurgulandı fakat bahsi geçen yangınların 2012 ve 2016'da Rohingyalara karşı gerçekleştirilen geniş çaplı kundaklama olaylarıyla büyük benzerlik gösterdiğine işaret edildi.

HRW, güvenlik güçlerine yönelik saldırıların insan hakları ihlallerine gerekçe olamayacağını belirterek, Myanmar hükümetinden ihlallere son vermesini ve bölgede inceleme yapılmasına izin vermesini istedi.

Kuruluşun daha önce yayımladığı raporda, Ekim 2016 ile Mart 2017 arasında ordunun baskıları ve insan hakları ihlalleri sonucu 87 binden fazla Rohingya'nın Bangladeş'e sığındığı, köylerinin yakıldığı, taciz ve tecavüzler yaşandığı açıklanmıştı.