Referandum ile Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alan İngiltere, Brüksel ile ödenecek tazminat konusunda sorun yaşıyor.

ARADA 20 MİLYAR EURO FARK VAR

Avrupa Birliği yetkilileri, tazminat olarak 60 milyar Euro ödenmesi gerektiğini belirtirken, İngiltere Başbakanı Theresa May 40 milyar Euro ödenebileceğini ifade etmişti. Avrupa Birliği’nde yapılan ödemeler İngiltere’nin Brexit kampanyası sürecinde büyük bir siyasi sorun haline gelmişti.

ACIMAK YOK

Avrupa Birliği'nin başını çeken Almanya, Brexit konusunda acımasız olacaklarını açıklamıştı.

Öte yandan, sürecin ayrıntıları hala belirsizliğini korurken; Fransa, okullarda dağıttığı Avrupa Birliği kitapçığını güncelledi.

HAZIRLANAN KİTAPÇIKLARDA İNGİLTERE' NİN ÜZERİ BOYALI

İngiltere' nin Birlik' e üye ülkeler arasından çıkarılması ile artık Fransa' da dağıtılan kitapçıkta Avrupa Birliği üyesi ülke sayısı 27 olarak belirtilmekte. Her bir üyenin ulusal bayraklara ve farklı renklere sahip olarak işaretlendiği haritada, İngiltere’ nin üzeri boyanmamış durumda.

ANGELA MERKEL - EMMANUEL MACRON İLİŞKİSİ

Fransa; İngiltere' nin Brexit (Avrupa Birliği' nden çıkış) kararı ve Amerika Birleşik Devletleri' nin iklim anlaşmasından çekilme kararından sonra Avrupa Birliği' nin başat güçlerinden olan Almanya ile ilişkilerini güçlü tutmaya çalışıyor.