İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) dair görüşmeler, Belçika'nın başkenti olan Brüksel'de başladı.
İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ve Avrupa Birliği Komisyonunun Başmüzakerecisi Michel Barnier, görüşmeler öncesinde AB Komisyonu binasında basın toplantısı yaptı.

HEDEFİMİZ NET

Davis ve Barnier, beyanlarından önce İngiltere'deki İslamofobik terör saldırısı ve Portekiz'deki yangından dolayı duydukları acıyı paylaştı.

Barnier, "Bugün İngiltere'nin kurallara uygun şekilde AB' den ayrılmasının görüşmelerini başlatıyoruz." diye ifade etti. Görüşmelerin olumlu bir havada geçmesini dilediğini kaydeden Barnier, hedeflerinin net olduğunu ve öncelikli olarak Brexit'in yol açtığı belirsizliklerin giderilmesi için çaba sarf edeceklerini bildirdi.

Başmüzakereci Barnier, müzakerelerde öncelikli ele alınacak hususlar arasında yurttaşların hakları, AB kanunlarından yararlanan tarafların durumları ve özellikle İrlanda bağlamında sınırlar olduğunu beyan etti. Müzakerelerde önceliklerin ve bir takvimin oluşmasını hayal ettiğini söyleyen Barnier, "Böylelikle ben de AB Konseyine yararlı bir şekilde görüşmeleri başlattığımızı bildirebilirim." dedi.

AB İLE BİR SONRAKİ ADIMI ATMAYA GELDİM

İngiltere'nin Brexit Bakanı Davis de "Bugün Brüksel'e AB ile yeni, derin ve özel bir ortaklığın oluşturulması için bir sonraki adımı atmaya geldim." diye konuştu.