İngiltere'nin AB'den Ayrılmasının Bilançosu: 70 Milyar Sterline Mal Olabilir

İngiltere'nin AB'den ayrılmasının, ülke ekonomisine 70 milyar sterline mal olabileceği belirtildi.

İngiltere'nin AB'den Ayrılmasının Bilançosu: 70 Milyar Sterline Mal Olabilir

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının, ülke ekonomisine 70 milyar sterline mal olabileceği belirtildi.

Merkezi Londra'da bulunan Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR) tarafından konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, İngiltere'nin mevcut şartlarda AB'den ayrılması İngiliz ekonomisinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) 2029'da yaklaşık yüzde 3,5 düşürerek İngiliz ekonomisine 70 milyar sterline mal olacak.

Ayrıca yapılan açıklamada "İngiltere'nin ekonomik görünümü, dikkate değer ekonomik ve politik belirsizlikler tarafından gölgelenmiş durumda. Ekonomik görünüm kritik şekilde İngiltere'nin AB'den ayrılmasının ardından kurulacak ticaret ilişkilerine bağlı olacak" denildi. Öte yandan, yavaşlayan küresel talebin yerel ekonomik belirsizlikleri artırdığı da ortaya konuldu.

Diğer taraftan İngiltere'nin 2019 ve 2020 yıllarının sonunda yüzde 1,5 büyüyebileceği tahmini de paylaşıldı.

Erken Seçim Tarihi Dün Belli Oldu

Dün İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası 12 Aralık'ta erken genel seçim kararı almış, AB ise İngiltere'nin talebi üzerine Brexit'in 31 Ocak'a kadar ertelenmesine onay vermişti.

İngiltere’nin eski Başbakanı Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda üç kez reddedilmesinin ardından, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit 31 Ekim'e ertelenmişti.

İngiltere, 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri