İngiltere'den Serbest Bırakılan Tankere İlişkin Açıklama

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Cebelitarık hükümetinin serbest bıraktığı 'Grace 1' adlı tankerin Suriye’ye gitmeyeceğine dair İran’dan güvence aldığını belirterek, İngiltere’nin ne İran’ın ne de başka bir ülkenin Suriye rejimine yönelik yaptırımları delmesine izin vermeyeceğini ifade etti.

İngiltere'den Serbest Bırakılan Tankere İlişkin Açıklama

İngiltere'den Serbest Bırakılan Tankere İlişkin Açıklama

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Suriye’ye petrol taşıdığı gerekçesiyle alıkonulan "Grace 1" adlı İran tankerinin serbest bırakılmasıyla ilgili yazılı açıklama yayımladı.

"İRAN VERDİĞİ GÜVENCELERE SADIK KALMALIDIR"   

Açıklamada, "Cebelitarık hükümetinin İran’dan ‘Grace 1’in Suriye’ye gitmeyeceğine dair güvence almış olmasını dikkate alıyoruz. İran verdiği güvencelere sadık kalmalıdır.” ifadelerine yer verildi. 

"HİÇBİR BAĞLANTI VEYA MUKAYESE YOKTUR"    

Ayrıca açıklamanın devamında "İran’ın veya başka herhangi birinin, kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmış bir rejime yönelik hayati AB yaptırımlarını delmesine seyirci kalıp izin vermeyeceğiz. İran’ın Hürmüz Boğazı’nda ticari gemilere yönelik kabul edilemez saldırı ve el koymaları ile Cebelitarık hükümetinin Suriye’ye yönelik AB yaptırımlarını uygulaması arasında hiçbir bağlantı veya mukayese yoktur.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.  

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR