Economist dergisinde yayınlanan makalede, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi almak üzere Moskova ile gerçekleştirdiği 2 milyar dolarlık anlaşmanın, Türkiye'nin NATO üyesi olmasından dolayı engellerle ve yaptırımlarla karşılaşabileceği ifade ediliyor.

Economist'in makalesi "Yolunu şaşırmış füzeler" üst başlığını adı altında yayınlandı. Makale, Türkiye ile Rusya arasında Eylül ayında gerçekleşen füze savunma sistemi satın alma anlaşması sonrasında AA’nın paylaştığı bir fotoğrafla başlıyor.

"Bu, NATO yetkililerine kötü bir şaka gibi görünmüş olmalı. Türkiye'nin resmi haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümetinin Rusya'dan alacağı S-400 füze savunma sistemi hakkında bir infografik yayınladı. Ortalama 400 km menzile sahip sistemin düşman jetlerini ve füzelerini vurma maharetleri anlatan grafikte, S-400'ün düşürebileceği uçaklar gösteriliyordu ve grafikteki her bir uçak Amerikan uçağıydı.

Türkiye'nin müttefikleri için, hükümet yanlısı basında çıkan buna benzer iğnelemeler ilk değil. Ama füze anlaşmasını giderek artan bir rahatsızlıkla yakından izliyorlar."

NATO YETKİLİLERİ DURUMDAN RAHATSIZ

Economist, NATO yetkililerinin Türkiye'nin istediği gibi askeri donanım alma özgürlüğüne sahip olduğunu ifade etmesine karşılık, Rusya'dan füze savunma sistemi almasına sıcak bakmadığını vurguluyor.