İngiltere'den Arakan Çağrısı! BM Acil Toplanmalı

İngiltere, Arakan'da yaşanan kıyım için BM'yi acil toplanmaya çağırdı.

İngiltere' nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olan Matthew Rycroft, sosyal medya hesabından yapmış olduğu beyanlarda, Myanmar' ın Arakan eyaletinde yaşananları görüşmek adına toplantı çağrısı yaptıklarını ifade etti.

"TÜM TARAFLARA İTİDAL ÇAĞRISI YAPIYORUZ"

BM Temsilcisi Rycroft, "İngiltere, Myanmar' da yaşanmakta olan durumu yarın konuşabilmek adına Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi' ne talepte bulundu. Arakan' da yıllardır sürmekte olan problemlerin ele alınması gerekiyor. Tüm taraflara itidal çağrısı yapıyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundu.

BMGK YARIN TOPLANACAK

Konsey' in Arakan' da Budistler tarafından Müslümanlara yapılan kıyım için yarın görüşmesi bekleniyor fakat, BMGK Başkanlığından henüz toplantıya ilişkin resmi açıklama yapılmadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de dün yapmış olduğu beyanlarda, Myanmar' ın Arakan eyaletinde "güvenlik operasyonu" sırasında sivillerin öldürülmesinden derin endişe duyduğunu ifade etmişti. 25 Ağustos' ta polis kontrol noktalarına yapılan saldırının ardından Myanmar güvenlik güçlerinin Müslümanlara yönelik düzenlediği geniş çağlı operasyonlarda çok sayıda sivilin hayatını kaybetmiş, birçok kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.


Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri