19 Temmuz 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 24°
  • °
İmsak 03:49
Güneş 05:41
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:40
Yatsı 22:24
BIST101.849
Dolar5,6561
Euro6,3505
Altın259,28

İngiltere’de Türkler ve Müslümanlar Kime Oy Verecek?

Yarın düzenlenecek İngiltere erken seçimlerinde Londra'da, Türkiye’den İngiltere’ye yerleşenlerin reylerinin ne yönde olacağı tartışılıyor.

İngiltere’de Türkler ve Müslümanlar Kime Oy Verecek?

İngiltere’ye Türkiye ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gelen takriben 500 bin İngiliz vatandaşı bulunuyor. Bu insanların mühim bir kısmı başkent Londra’nın kuzey tarafında bulunan Haringey, Hackney ve Enfield semtlerinde yaşıyor.

Yarın gerçekleşecek olan erken genel seçim evvelinde, Türkiye’den İngiltere’ye gelen insanların fazlalıkta bulunduğu Londra'nın kuzey taraflarında aslında çok da bir heyecan havası gözlemlenmiyor.

Haringey semtine bağlı Green Lanes tarafında bulunan Taksim adlı kafe, Gaziantep pastanecisi ve Diyarbakır lokantası yan yana sıralanmış halde bulunuyor. Dükkânlardaki işçiler seçimlere dair görüş açıklamakta isteksiz olduğu aktarılırken, bazılarının seçimi umursamadığı bildiriliyor.

GÖÇMEN POLİTİKALARI OYUN RENGİNİ BELİRLER

Brexit sürecinde aynı bölgeden çıkan oylar, Enfield'da ise % 55,8 oy oranıyla "Evet", %52 ise “hayır” olarak çıkmıştı. Bu bölgede yapılan araştırmada, Liberal Demokrat Parti değil, İşçi Partisi’nin desteklendiği görülüyor. Zaten bu bölgede İşçi Partisi’nin geleneksel olarak üstün olduğu ifade ediliyor.

İşçi Partisi'ni tercih edeceklerini açıklayanların büyük bir kısmı, bu tercihlerine sebep olarak en büyük etkenin partinin mülteciler hususundaki söylemlerinin daha kapsayıcı olması olarak gösteriliyor.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri