Jeremy Corbyn'in önderliğindeki İşçi Partisi meclisteki sandalye sayısını önemli ölçüde arttırdı. Seçimden sonra gelen ilk sonuçlar, Brexit ( Avrupa Birliği’nden çıkmak istemeleri hakkındaki yapılan referandum) kararının nasıl yapılacağı bakımından oldukça önem arz ediyor.
Birleşik Krallık’ta yerleşik şekilde yaşayan yaklaşık 47 milyon seçmen, Parlamento’nun alt kanadı 650 sandalyeli Avam Kamarası’na girecek isimleri belirlemek için oy kullandı.

THERESA MAY KAYBETTİ

İngiliz Reuters haber ajansından gelen bilgiler göre, saat sıfır yedi elli birde "son dakika" koduyla geçtiği haberde, Theresa May’in şu andan itibaren çoğunluğu kazanma ihtimalinin kalmadığını bildirdi. Reuters, bu bilgiyi kısmi sonuçlara göre yaptığı hesaplamalara dayandırdı.

PEKİ YENİ HÜKÜMET NASIL KURULACAK?

Yeni hükümeti hangi partinin kuracağı belli olana kadar Muhafazakarlar yani Theresa May iktidarda olmaya devam edecek. Theresa May eğer istifa etmezse bu durumda başbakan olmaya devam edecek. May'in süresinin dolmasının ardından sonuçlar değişmez ise İşçi Partisi lideri Coby iktidara gelecek. Bu süreçten sonra iki ihtimal bunlardan ilki koalisyon. İkincisi ise bu partilerin bir azınlık hükümeti kurmaya çalışması.