İngiltere'de İşçi Partisi Lideri Corbyn, Görevini Bırakacağını Açıkladı

İngiltere'de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı.

İngiltere'de İşçi Partisi Lideri Corbyn, Görevini Bırakacağını Açıkladı

İngiltere'de sandık çıkış anketlerine göre partisi büyük kan kaybeden İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, yaptığı açıklamada seçmenlerine ve "medyanın bakısı altında kalan" ailesi, arkadaşları ve eşine teşekkür etti. 

"Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu." diyen Corbyn, "Ancak şunu söylemek istiyorum, bu seçim kampanyasında bir umut bildirisi sunduk." ifadesini kullandı.

Brexit'in seçim tartışmalarını çok fazla kutuplaştırdığını, normal siyasi tartışmaların çoğunu geçersiz kıldığını savunan Corbyn, görevi bırakacağını ve bir sonraki seçimde partisinin başında yer almayacağını duyurdu.

Ancak istifası için belli bir tarih vermeyen Corbyn'in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

MUHAFAZAKAR PARTİ TEK BAŞINA İKTİDAR

Sandık çıkış anketlerine göre, Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 368 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladı. Böylece Muhafazakarlar, salt çoğunluk olan 326'yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

Johnson'ın en büyük rakibi konumundaki Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi ise 191 sandalye ile ikinci oldu. İşçi Partisi, 2017'de kazandığı 262 sandalyeden 71'ini kaybederek tarihinin en kötü yenilgilerinden birini aldı.

BREXİT YAKIN

Rahat bir çoğunlukla yeniden iktidara gelen Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson, kendisine gösterilen güveni haketmek için gece gündüz çalışacağını söyledi. Hayatlarında ilk kez Muhafazakar Parti'ye oy verdiklerini söylediği İşçi Partili seçmenlerine de teşekkür etti.

Başbakan Johnson, gelecek ay İngiltere'yi Avrupa Birliği'den çıkarma konusunda seçmenden "amasız fakatsız" yetki aldıklarını söyledi.

Johnson zafer konuşmasında bunun ülke için "yeni bir şafak" olduğunu söyledi. "Yeni bir şafak" ifadesini 1997'de 18 yıl aradan sonra ilk kez seçim kazanan İşçi Partisi'nin o zamanki lideri Tony Blair de kullanmıştı.

Muhafazakarlar 1987 yılında Margaret Thatcher liderliğinde girdikleri seçimden bu yana en büyük zaferlerini kazanmış oldular.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz