İngiltere'nin kuzeyinde yer alan Newcastle şehrinde bir aracın kaldırımda bulunan yayaların üzerine sürüldüğü belirtildi

Northumbria polisinden yapılan açıklamaya göre, yerel saatle 09.14'te (TSİ 11.14) bir aracın Westgate Spor Merkezi'nin önünde bulunan yayalara çarptığı şeklinde ihbarlar geldiği ifade edildi.

OLAYDA 6 KİŞİ YARALANDI


Açıklamada, 3'ü çocuk 6 kişinin bölgedeki bir hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Polis, hastaneye kaldırılan kişilerin sağlık durumu ya da olayın nasıl gerçekleştiğine dair henüz bilgi vermedi.

Polisin "terör bağlantılı olmadığının düşünüldüğünü" belirttiği olayla alakalı gözaltına alınan 42 yaşındaki kadının sorgusu da devam ediyor.

İngiliz basını, olayın gerçekleştiği spor merkezinde Ramazan Bayramı için faaliyet düzenlendiğini bildirmişti. Kaldırımdaki yayaların da faaliyete katılan Müslüman vatandaşlar olduğu ifade ediliyor.

DAHA ÖNCEDE YAŞANMIŞTI

Londra polisinden gelen açıklama doğrultusunda, polis ekipleri ve acil servis ekiplerinin cami çevresinde yaşanan olay ile yakından ilgilendiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Londra saati ile 00.20'de (TSİ 02.20) bir aracın kaldırımda bulunan yayalara çarptığı yönünde polise ihbar geldiği ifade edildi.

ARACIN SÜRÜCÜSÜ GÖZALTINA ALINDI

Polis, olayın detaylarına dair bilgi paylaşmazken, sosyal medya platformlarından gelen paylaşımlarda ise beyaz bir adamın aracını yayaların üzerine bilerek, kasten sürdüğü gelen beyanlar arsında.

CAMİNİN İMAMINDAN AÇIKLAMA! BU BİR TERÖR SALDIRISIDIR

Saldırıya dair Anadolu Ajansı muhabirine demeç veren Finsbury Park Camisi İmamı Muhammed Kozba, olayda yaralıların dışında yaşamını yitirenlerin de olduğunu belirtti.

İmam Kozba, şu noktada ölü ve yaralı sayısına dair herhangi bir sayı veremeyeceğini ifade ederek, "Bu geceki teravihe de katılım önceki geceler gibi çok fazlaydı. Her akşam camimize yüzlerce kişi gelmekte. Bu olayı 'terör saldırısı' olarak ifade etmeliyiz." dedi.

ÇARPMADAN ÖNCE MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRECEĞİM DİYE BAĞIRDI

Yaşanan olaya şahitlik eden Abdülraman Aidroos da, beyaz bir erkeğin, "Müslümanları öldüreceğim" diye bağırarak aracını yayaların üzerine kasten sürdüğünü dile getirirken, sürücünün çevre halkı tarafından yakalanıp polise teslim edildiğini bildirdi.