Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı May, yapılan müşterek basın açıklamasında Fransa ile İngiltere'nin müşterek amaçlarını ilan etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Theresa May ile Elysee Sarayında buluştular. Toplantının ardından tertiplenen müşterek basın buluşmasında Macron ve May, Fransa ile İngiltere'nin müşterek gayelerini ilan etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron "May'in ziyareti iki devlet arasındaki bağları, yakın ilişkileri, beraberliği, yardımı ve ilerisi adına müşterek planları destekliyor" şeklindeki düşüncelerini sunarak terör hususundaki dayanışmalarının altını çizdi. Macron, İngiltere'de vuku bulan terörist eylemlerinde benzer zararı tanıyan bir ulus olarak Fransa'nın da buna yabancı olmadığını dile getirdi.

BREXİT SÜRECİ KESİN DEĞİL

Terör hususunda iki devlet arası istihbarat hizmetlerine yönelik müşterek incelemelerinin bulunduğu dile Macron, interneti propaganda malzemesine zemin olarak değerlendiren teröristlere karşı beraberce tedbirler getirilmesinin elzem olduğunu söyledi. Teröristlerin mesajlaşmalarının konum ve zaman bilgilerinin paylaşılacağı ve ABD’den de yardım alınacağını ifade etti.

Diğer amaçlarının da bulunduğunu vurgulayan Fransa Cumhurbaşkanı, iktisat, göçmenler ve silah anlaşmaları hususlarında diyalog halinde olduklarını ve Brexit'in henüz tartışılmasının bitmediğini ve karara varılmadığını ifade etti.