İngiltere'de sandıktan istikrar yerine koalisyon çıktı. Çıkan bu netice başta İngiltere olmak üzere bir çok ülkenin ekonomisini etkiledi.

Küresel ekonomide bu hafta önemli bir dönüm noktasını teşkil eden Perşembe gününün en çarpıcı olayı Birleşik Krallık'ta yapılan genel seçimin neticeleri hakkındaki beyanatlardı.
Küresel ekonomide önemli bir zaman dilimini oluşturan Perşembe gününde en mühim olay Birleşik Krallık'taki seçim sonuçlarıydı.

KOALİSYON PİYASAYA YARAMADI

Birleşik Krallık'ta oy sayma işleminin tamamına yakın bir oranda bitirilmesi sonucunda görülüyor ki, erken genel seçimin şimdiki sonuçlarına ve seçim öncesi anketlere göre iktidar partisi tek başına hükümet kurmak için gereken 326 milletvekilini edinemeyecek. Ankette göründüğü üzere Muhafazakâr Parti 314, İşçi Partisi 266 milletvekiliyle hükümete katılabilecek. Anketin basında yer alması sonrasında sterlin/dolar değer eşitliği yüzde 1,8 kıymet yitirirken 1,2717'ye düştü, sterlin/TL de 4,4780 ile neredeyse 2,5 ayın en alt düzeyine düştü.

ABD'de dün ekonominin ve siyasetin gündem maddesi, eski FBI Direktörü James Comey'in Senato'da sunduğu beyanatlardı. Comey, görevini bırakmasının ardından Rusya incelemesinin sebep olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Bu gelişmelerden sonra dolar endeksi az da olsa artarak 97'nin yukarılarına doğru seyretmeyi denerken, gün piyasalar açısından olumlu geçmişti.