İngiltere Savunma Bakanı'ndan Türk İHA’larına Övgü

İnsansız Hava Araçları'nın Suriye ve Libya'daki rolüne işaret eden Ben Wallace, 'Bu, oyun değiştirici nitelikte.' diye konuştu.

İngiltere Savunma Bakanı'ndan Türk İHA’larına Övgü

İngiltere Savunma Bakanı'ndan Türk İHA’larına Övgü

Türkiye'nin İdlib'de uyguladığı ve başarı elde ettiği Bahar Kalkanı Harekatı'nda İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) oldukça büyük bir rol üstlendi.

Konu olan araçlar, Libya'yı işgal altında olan darbeci Hafter milislerinden stratejik bölgelerin geri alınması ve ülkedeki savaşın seyrinin değiştirilmesi hususunda da dikkat çekti.

Hava ile Uzay Gücü Konferansı'nda açıklama yapan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, İHA hususunda ülkemizi örnek gösterdi.

'BAYRAKTAR TB-2'LERİN LİBYA'DA NASIL KULLANILDIĞINA BAKIN'

İngiltere’nin savunma hususlarında diğer ülkelerden ders alması gerektiğini ifade eden Wallace, 'Türkiye’nin 2019 ortasından bu yana Bayraktar TB-2’leri Libya’da nasıl kullandığına bakın. Bu İHA’lar istihbarat topladı, gözetleme yaptı ve cephe, tedarik hatlarını ve lojistik üslerini hedef alan operasyonlar yaptı.' dedi.

TÜRK İHA'LARININ ROLÜNE DİKKAT ÇEKTİ

'(Türk İHA’ları) Geçen yıl temmuz ayında Libya Ulusal Ordusu'nun kontrolündeki Cufra Havaalanı'nı vurarak çok sayıda komuta kontrol noktaları ile iki nakliye uçağını tahrip ettiler.' ifadesini kullanan Wallace, şu ifadeleri kullandı:

'Ya da Türkiye’nin Suriye’de müdahil oluşunu ve Elektronik Harbi, hafif silahlı İHA’ları ve tankları, zırhlı araçları ve üzerlerindeki hava savunma sistemlerini durdurmaya dönük akıllı mühimmatı nasıl kullandığını düşünün.

Haberlere göre Esad rejimi ağır kayıplar verdi. '3 bin asker, 151 tank, 8 helikopter, 3 İHA, 3 muharip savaş uçağı, kamyonlar, 8 hava savunma sistemi, bir karargah ve sair ekipman ile tesisler.' İddiaların yarısı bile doğruysa, bu oyun değiştirici niteliktedir.'

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR