16 Temmuz 2019
  • Istanbul 27.22°
  • Ankara 28°
  • Izmir 31°
İmsak 03:45
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
BIST98.017
Dolar5,7134
Euro6,413
Altın258,94

İngiltere Başbakanı May: Yangın İçin Özür Dilerim

İngiltere Başbakanı Theresa May'den Londra'daki en az 79 kişinin ölümüne yol açan yangın için özür diledi.

İngiltere Başbakanı May: Yangın İçin Özür Dilerim

İngiltere Başbakanı Theresa May, en az 79 kişinin yaşamını yitirdiği Londra Grenfell Tower'daki yangında kurbanlara yardım götürmekte hükümetin yetersiz kaldığını kabul etti.

Başbakan May, şehirde geçtiğimiz hafta 24 katlı sosyal konutta çıkan yangın ile alakalı olarak da kamuoyundan özür diledi.

"DESTEKLER YETERLİ DEĞİLDİ"


May, 79 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce kişinin evini kaybettiği yangından sonra devletin yangında zarar görenlere yardım götürme konusunda eksik kaldığını söyleyerek; "Yangından sonraki ilk saatlerde ailelere yapılan destek eksikti. İnsanlar, eşyaları olmadan, içine girecekleri bir evleri olmadan, ne yaşandığına, ne yapacaklarına, kimden yardım alacaklarına ilişkin temel bilgi sahibi olamadan ortada kalakaldılar." şeklinde konuştu.

"ÖZÜR DİLİYORUM"


İnsanlara, devlete en çok gereksinim duydukları zamanda yardım götürülemediğini vurgulayan May, "Bu, yerel ve ulusal düzeyde, devletin başarısızlığıydı. Başbakan olarak, bu başarısızlık için özür dilerim." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz hafta İngiltere başkenti Londra'da bulunan Grenfell Tower'da bir yakın çıkmış ve 79 kişi yaşamını yitirmişti. Ancak İngiliz hükümeti gerek yangına müdahele etmede, gerek sonrasında yapılacak yardımlarda eksik kalmıştı. Öyle ki yangında hayatını kaybedenleri bile anında açıklayamadılar.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri