İngiltere Başbakanı May Trump'a Sert Çıktı!

İngiltere Başbakanı May, Trump'ın Virginia eyaletinin Charlottesville kentindeki ırkçı olaylara yönelik açıklamalarına ilişkin, "Sorumluluk sahibi kişilerin, aşırı sağ görüşleri duyduğu anda nerede olursa olsun kınaması önemli." dedi.

İngiltere Başbakanı May Trump'a Sert Çıktı!

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkanı Donald Trump'ın Virginia eyaletinin Charlottesville şehrindeki ırkçı saldırılara yönelik açıklamalarına dair, "Sorumluluk sahibi kişilerin, aşırı sağ görüşleri duyduğu zaman nerede olursa olsun kınaması önemli." ifadelerini kullandı.

May, adanın güneyindeki Portsmouth Limanı'nı ziyaretinde İngiliz basın mensuplarına, Trump'ın ABD'deki ırkçı olaylara karşı açıklamalarıyla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Aşırı sağcı görüşlerin her zaman kınanması gerektiğine vurgu yapan İngiliz lider, şunları söyledi:

"Faşist görüşleri dile getirenler ile onlara karşı çıkanları bir tutamam. Sorumluluk sahibi kişilerin, aşırı sağ görüşleri duyduğu zaman nerede olursa olsun kınaması önemli.

Charlottesville'de gördüğümüz korkunç olayların ardından hafta sonu da belirttiğim üzere bu grupların tasvir ettiği ırkçılık, nefret ve şiddetten kesinlikle iğreniyorum. İngiltere, aşırı sağcı grupları burada yasaklamaya yönelik önlemleri aldı. Bazı aşırı sağ grupları, İngiltere'de yasakladık."

TRUMP'IN AÇIKLAMALARI

ABD Başkanı Donald Trump, New York' ta Trump Tower' daki rezidansında yapmış olduğu basın toplantısında ırkçı protestolara destek verdiği şeklindeki suçlamalara yanıt verdi. Irkçı şiddet olaylarına karışan bütün safları kınadığını belirten Donald Trump, "Neonazileri kınadım, birçok farklı grubu kınadım ama bu kişilerin hepsi Neonazi ya da beyazların üstünlüğünü savunan kişiler değildi." şeklinde beyanlarda bulundu.

"HER İKİ TARAF DA SUÇLU" AÇIKLAMASI...

Irkçı gösterilerden sonra yapılmayan açıklama yüzünden "gecikmek" ile eleştirilen Trump, gerçekleri bilmeden herhangi bir beyanda bulunmak istemediği ifade edilerek, "Pek çok siyasetçinin tersine, söylediklerimin doğruluğundan emin olmak istedim." şeklinde konuştu.

Şiddet olaylarında her iki tarafı da suçlu bulan Donald Trump, "Bir yanda kötü bir grup diğer yanda  ise şiddet yanlısı bir grup vardı. Her iki tarafın da suçlu olduğunu fikrine kapılmaktayım." yorumunda bulundu.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri