AB'den ayrılma (Brexit) sürecini dün resmen başlatan İngiliz hükümeti, sürecin sonunda AB yasalarının İngiliz yasaları üzerindeki üstünlüğünü ortadan kaldıracak ve birliğin mevzuatının ülkenin iç hukuku haline getirecek yasa tasarısının ana hatlarını açıkladı.

"Büyük İptal Yasa Tasarısı" olarak adlandırılan düzenlemeyle, AB yasalarına iç hukuk karşısında üstünlük sağlayan Avrupa Toplulukları Yasası iptal edilecek. Tasarıyla bakanlıklar, AB mevzuatında kendi alanlarını ilgilendiren düzenlemeleri "kopyala yapıştır" yöntemiyle iç hukuk haline getirme yetkisine kavuşacak.

AB'ye 44 yıldır üye olan İngiltere'nin bu süreçte yaklaşık 20 bin düzenlemeyi iç hukukuna aktarması bekleniyor.

MUHALEFET PARTİLER BU UYGULAMAYA İTİRAZ EDİYOR

Bakanlıklar, AB düzenlemelerini iç hukuka aktarırken, gerek gördükleri yerlerde parlamentonun onayına ihtiyaç duymadan düzeltmeler yapabilecek. Bu uygulama, İngiltere'de "8. Henry yetkisi" olarak adlandırılıyor. Ancak muhalefet partileri, parlamentoyu devre dışına çıkartacak bu uygulamaya itiraz ediyorlar.

"Büyük İptal Yasa Tasarısı"nın gelecek ayın ortalarında parlamento programına alınması, 2018 başında da yasalaşması öngörülüyor.

İngiliz hükümet bu uygulama ile Brexit sonrasında İngiliz hukukunda bir boşluk oluşmaması amacını güdüyor.

"ÇEKİLMEYE DÖNÜK HERHANGİ BİR PLANIMIZ YOK"

İngiltere'nin Brexit'le birlikte Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden de (AİHS) çekilebileceği yorumları yapılıyordu. Ancak bugün parlamentoya sunulan raporda, bunun gündemde olmadığı belirtildi. Raporda, "AİHS Avrupa Konseyinin bir aracı, AB'nin değil. İngiltere'nin AB'den ayrılması, AİHS'ye katılımını değiştirmeyecek ve buradan çekilmeye dönük herhangi bir planımız yok." ifadeleri kullanıldı.

Tasarıyı bugün parlamentoda yaptığı konuşmayla tanıtan Brexit Bakanı David Davis, "Yasalarımız artık Londra, Edinburgh, Cardiff ve Belfast'ta yapılacak ve Lüksemburg'daki yargıçlar tarafından değil, Birleşik Krallık yargıçları tarafından yorumlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

İNGİLTERE'Yİ YENİDEN BAĞIMSIZ ÜLKE YAPACAK

İngiltere Başbakanı Theresa May de tasarının "İngiltere'yi yeniden bağımsız ve egemen bir ülke" yapacağını söylemişti.

Theresa May AB'ye dün yolladığı 6 sayfalık mektupla ülkesinin birlikten ayrılma sürecini resmen başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesinin işletilmesini talep etmişti. May'in mektubuyla başlayan Brexit sürecinin 2 yıl sürmesi ve İngiltere'nin Mart 2019'da birlikten ayrılması öngörülüyor.