Kuzey Irak’ta tüm uyarılara rağmen gerçekleştirilen sözde referandum bölgede yaşanan gerginliği son derece yükseltti.

ORTADOĞU’DA İNGİLİZ PLANI

IKBY’nin sözde referandumuna İngiltere Başbakanı Theresa May'in deitiraz etmesine karşın, İngiltere yayınlarından The Economist dergisi İranlı Kürtleri konu edindi.

Dergi yayınladığı yazıda, İranlı Kürtlerin Barzani yönetiminin sözde referandumunun ardından kendileri içinde heyecanlı bir bekleyişin içinde olduklarını belirtti.

Dergide, ‘İran Kürtleri Irak’ta bulunan kardeşleri gibi hatta kısmen onlardan daha fazla bir şekilde bağımsızlık istiyor.’ şeklinde yazıldı.

İRAN SÖZDE REFERANDUMU KUTLAYANLARIN BAŞINI YAKTI

Diğer yandan, Türkiye ile beraber Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) illegal olarak yaptığı bağımsızlık referandumuna en sert tepkileri veren İran, referandumun ardında sokağa inip kutlama yapanlara ağır cezalar verdi.

Uluslararası örgütler ve iki Kürt partisinin haberlerine göre, sözde bağımsızlık referandumu sonrasında kutlama yapan birçok kişi İranlı güçler tarafından gözaltına alındı.

İRAN YAPTIRIMLARINA DEVAM EDİYOR

Referanduma az bir zaman kala, sınırdaki bazı yerleri bombalayan İran, halen sınıra yakın çevrelerde tatbikat çalışmalarını sürdürüyor. Tatbikat İran Devrim Muhafızları ve ordu birlikleri ile gerçekleştiriliyor.