GCHQ, Fox News televizyon kanalında bir yorumcunun dile getirdiği, dün de Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'in yinelediği iddiayla ilgili açıklama yayımladı.

İngiliz istihbarat kurumu, eski ABD Başkanı Barack Obama'ya Trump'ın dinlenmesinde yardım ettiği şeklindeki iddiayı "tamamen komik" diye nitelendirdi.

Kurumdan yapılan açıklamada "Medya yorumcusu Andrew Napolitano'nun dile getirdiği ve GCHQ''dan dönemin seçilmiş başkanını dinlemesinin istendiği şeklindeki iddia saçmadır. Tamamen komiktir ve görmezden gelinmelidir." ifadeleri kullanıldı.

Napolitano, Obama'nın "iz bırakmamak için" Trump'ın dinlenmesinde ABD istihbaratını değil, QCHQ'yu kullandığını öne sürmüştü.

Trump, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Berbat! Obama'nın (başkanlık) zaferimizin hemen öncesinde Trump Tower'ı dinlettiğini öğrendim. Hiçbir şey bulunmadı. Başkan Obama, çok kutsal olan seçim sürecinde benim telefonlarımı dinletecek kadar nasıl alçaldı  Bu Nixon/Watergate’dir. Kötü (ya da hasta) adam!” ifadelerini kullanmıştı.

ABD ve İngiliz istihbarat servislerinin yakın işbirliği içinde çalıştığı biliniyor. ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden, 2013’te sızdırdığı belgelerle ABD'nin İngiliz istihbaratıyla birlikte dünya genelindeki dinleme faaliyetlerini ortaya çıkarmıştı. 

 

Kaynak: Haber7.com