İngiliz bilgisayar korsanı Sean Caffrey, Pentagon'a ait bilgileri çaldığını itiraf etti.

İngiltere'deki Birmingham Ceza Mahkemesinde gerçekleşen davada 25 yaşındaki Sean Caffrey, mayıs 2014'te yaptığı siber saldırıyı kabul ederek, Bilgisayarı Kötüye Kullanma Yasası kapsamında suçlu bulundu.

Mahkemede Caffrey, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) uydu sistemlerinin 900'den fazla kişinin yanı sıra yaklaşık 30 bin uydu telefonuna erişim sağlayarak bu kişilerin bilgilerini çaldığını itiraf etti.Ve bu hırsızlıkdan pişman olduğunu belirtti.

NCA Soruşturma Müdürü Janey Young, gelişmelere ilişkin yaptığı bildiride, Caffrey'in suç kasten işlediği yönünde çok net ve inandırıcı kanıtlar bulunduğunu söyleyerek, "hiç Kimse, siber suçun mahkumu olmadığını ya da siber suçların kurbanı olamayacağını düşünmesin çünkü bu tüm kişilerin başına gelebilir." dedi.

Caffrey'e verilen cezanın temmuzda açıklanması bekleniyor. Caffrey, internet bağlantısından alınan detaylarından sonra eyleminden 10 ay sonra İngiltere Ulusal Suç Ajansı (NCA) tarafından suçüstü yakalanmıştı. NCA dedektifleri çalıntı bilgileri Caffrey'in sabit disklerinde bulmuştu.

PENTAGON ZARARI AÇIKLADI

Pentagon tarafından yapılan yazılı bildiride, bilgisayar korsanının saldırısının sonra oluşan zararı gidermenin maliyetinin yaklaşık 500 bin sterlini oldugunu açıklamışı.