Almanların ünlü dergisi Der Spiegel, İncirlik Üssü'nden ayrılaran ve Ürdün'e yerleşen  Almanya ile Ürdün hükümeti arasında ülkeye yerleşen Alman askerleri hususunda problem yaşandığını ifade etti.

ÜRDÜN'E GÖRE 250 ALMAN DİNİ HUKUKA TABİ OLMALI

Almanya, Ürdün' ün memlekette hali hazırda bulunan kanunlara tabii olması talebine karşı çıkıyor. Almanya Savunma Bakanlığı' nın haftalardır memleketteki 250 Alman askerinin ülkede uygulanan ve dini kuralların hakim olduğu hukuk sisteminde 'dokunulmazlığı' olması isteminde bulunuyor. Der Spiegel' in yapmış olduğu haber doğrultusunda Ürdün ise Almanya' nın söz konusu talebine yönelik şu ana kadar olumlu bir açıklamada bulunmadı.

ALMAN DERGİ ANLAŞMAZLIĞI DOĞRULADI

Alman Der Spiegel dergisi "Alman ordusu kısa süre önce Türkiye' den çekildi. Ürdün' de her şeyin daha iyi olması düşünülmekteydi. Fakat Spiegel' in elde ettiği bilgiler doğrultusunda Alman askerierinin Şeriat hukuku düzeninden korunacağı konusunda tartışma yaşanıyor" şeklinde ifadeler kullandı.

Almanya, Temmuz ayı başında İncirlik Üssü' nden çekilme sürecini başlatmıştı. Alman ordusunun tanker uçağı İncirlik'ten çekilmesinden kısa süre sonra Ürdün'de terör örgütü DEAŞ ile mücadele kapsamındaki görevine başlamıştı.