11 Eylül’de gerçekleşen İkiz Kuleler’e yönelik saldırının ardından seneler geçmesine rağmen, meydana gelen olay dünya genelinde halen etkisini sürdürmektedir. Dünya tarihinde derin bir yere sahip olan 11 Eylül olayının arkasında yatan gerçekleri biliyor muydunuz?

Gerçeklerden şüphe yok ki en şaşırtanı, Princeton University'deki 'Rastlantısal Olay Üreticisi'nin saldırıdan 3 saat öncesinde böyle bir olayın meydana geleceğini belirtmesi olmuştur.

Saldırının meydana geldiği 11 Eylül'den birkaç gün öncesinde Amerikan hava sahasını korumayı hedefleyen ve 4 uçağın kaçırılmasını ele alan 'Tetikte Gardiyan' isimli bir tatbikat gerçekleştirildi. 11 Eylül sabahında da bu tatbikat tekrar yapılacaktı.

Yapsatçı Larry Silverstein Dünya Ticaret Merkezi saldırıya uğramadan sadece 6 ay öncesinde burayı 3.2 milyar dolara 99 seneliğine kiraladı. Şimdi o bölgeye bir anıt ve müzenin yanına büyük bir ticaret ve alışveriş merkezi yapılıyor.

El Kaide'yi ve 1993 yılındaki ilk Dünya Ticaret Merkezi saldırısını inceleyen FBI ajanı John Patrick O’Neill, çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle kurumdan ayrıldı. O’Neill, Dünya Ticaret Merkezi'nin güvenlik şefi oldu ve 11 Eylül saldırısında öldü.

Olay sabahı Pentagon'a çarpan uçağın karakutusu bulunmuştu ama Savunma Bakanı Donald Rumsfeld tarafından yapılan açıklamada, kokpitteki seslerin kurtarılamadığı ifade edilmişti. Düşen bir uçakta karakutudan ses bulunamaması son 40 yılda sadece bu olayda yaşandı.

Saldırıların elebaşısı olan Mohamed Atta, Boston'daki Logan havaalanına girdiğinde güvenlik sisteminde bir alarmı harekete geçirdi ve sadece çantası tehlikeli göründü. Atta çantasız bir şekilde uçağa alındı.