Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirildiği ifade edildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, iki liderin telefon konuşmasında, "Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler, bölgede istikrarın tekrar sağlanması için ortak çabalar ile mevcut krizlere ilişkin siyasi çözümlere yönelik konular’’ değerlendirildi.

İki ülke arasındaki ilişkileri kuvvetlendirme yollarının ele alındığı konuşmada, askeri ve ticari alan başta olmak üzere pek çok konuda işbirliğinin etkinleştirilmesi için gerçekleşen çalışmaların önemi ifade edildi.

Görüşmede, Mısır'ın "Filistin uzlaşısının sağlanması" için sarf ettiği çalışmalardan övgüyle konuşan Putin, ayrıca ülkesinin Mısır hükümeti ve halkını terörle mücadele konusunda desteklediğini söyledi.

Sisi ise Mısır halkının terörle mücadele ve aşırılık yanlısı görüşleri reddetme konularındaki kararlılığı ile güvenlik güçlerinin terörün bitmesi amacıyla sergilediği güçlü tavra vurgu yapıldı.