IKBY'nin Başkanı Seçilen Neçirvan Barzani Kimdir?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) yeni başkanı Neçirvan Barzani oldu. IKBY Parlamentosu, eski başkan Mesud Barzani'nin yeğeni Neçirvan Barzani'yi göreve getirdi.

IKBY'nin Başbakanı Seçilen Neçirvan Barzani Kimdir?

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Başkan Yardımcısı olan Neçirvan Barzani, 111 üyeli Parlamento'da, oylamaya katılan 81 üyenin 68'inin oyunu aldı.

NEÇİRVAN BARZANİ KİMDİR?

Iraklı Kürt siyasetçi Neçirvan Barzani ise 1966 doğumlu. Barzani, Molla Mustafa Barzani'nin torunu, eski IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin ise yeğeni.

Ailesi 1975'te İran'a göçe zorlanan Neçirvan Barzani, 1984'te Tahran Üniversitesi Siyasal Bilimler Bölümü'nden mezun oldu.

Neçirvan Barzani, çoğu zaman babası İdris Barzani'ye Orta Doğu ve Avrupa'daki resmi ziyaretlerde eşlik etmişti. Bu ziyaretler onun siyasi kariyerinin başlangıcı oldu.

Babasını 1987'de kalp krizinden kaybeden Barzani, Kürt siyasetinde daha aktif bir rol oynamaya başladı ve Kürdistan Demokratik Partisi'nin (KDP) gençlik kollarında çalıştı. 1989'da ve 1993'de KDP Merkez Yürütme Kurulu'na seçildi.

1991'deki Körfez Savaşı'ndan sonra Irak hükümeti ile görüşmelere katılan Barzani, 1996'da Irak Kürdistanı'nda KDP'nin kontrol ettiği bölgede başbakan yardımcılığına atandı.

2006-2009 yılları arasında IKBY Başbakanı olarak görev alan Barzani, 2012'de yeniden başbakan olarak atanmıştı.

Destekçileri Barzani'nin kabinesini, Irak Kürdistanı'nın kalkınmasına sağladığı katkılardan dolayı "Kalkınma Kabinesi" olarak tanımlıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR