Irak meclisinde bulunan Kürt milletvekilleri, anayasaya aykırı gerçekleştirilen referandum sebebiyle yaptırım kararı veren meclise geri döneceklerini ifade ettiler.

Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Süleymaniye milletvekili Musenna Emin tarafından yapılan konuşmada, Kürt milletvekillerinin, bağımsızlık referandumdan dolayı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) uygulanan yaptırımların geri çekilmesi için Bağdat’a geri dönmeyi düşündüklerini ifade etti.

Emin, Barzani yönetiminin çıkarlarına uymayan kararların kaldırılması amacı ile siyasi mücadelelerine mecliste devam edeceklerini söyledi.

İRAN IKBY İÇİN HAREKETE GEÇTİ

IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere, İran ordusu ve Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin İran’ın Irak sınırı yakınındaki Kasr-ı Şirin çevresinde ortak askeri tatbikat düzenlediğini açıkladı.

Gelen bilgilere göre, tatbikata İran Kara Kuvvetleri, topçu birlikleri, insansız hava araçları (İHA) ve helikopterler katıldığı duyuruldu. Ayrıca bölgedeki sınır kapıları geçici olarak kapatılmış durumda.

İran ordusu, tatbikatın ilk aşamasını 25 Eylül’de IKBY’de yapılan bağımsızlık referandumundan 1 gün önce düzenlemişti.
Öte yandan Irak merkezi yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) Bağdat ile diyaloğa geçebilmesi için referandum sonuçlarını iptal etmesini istedi.