Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), uygulanan uçuş yasağının ardından Birleşmiş Milletler (BM) ve Irak merkezi yönetiminden, söz konusu yasağın biran önce iptal edilmesine yönelik talepte bulundu.

NELER OLMUŞTU?

Irak Sivil Havacılık Kurumu, yabancı şirketlerin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne uçuşlarını cuma gününden başlayarak iptal etmişti.
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), havalimanlarının Bağdat idaresine verilmesini kabul etmedi.

3 GÜN MÜHLET VERİLMİŞTİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, sınır kapılarının idarelerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi durumunda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) çift yönlü tüm uluslararası hava uçuşlarını askıya alacağını ifade etmişti.

Diğer yandan, Başbakan Binali Yıldırım, ‘Bugün saat 18.00’den itibaren Türkiye'den Süleymaniye'ye ve Erbil'e gerçekleşen tüm uçuşlar süresiz olarak iptal edilmiştir. Irak Merkezi Hükümeti'nin Sivil Havacılık İdaresinin verdiği karara bağlı olarak biz de Süleymaniye, Erbil'e uçuş yapmayacağız.’ açıklamasında bulundu.

PETROLE YASAK

Meydana gelen olaylardan sonra Tahran yönetimi, İranlı şirketlere Kuzey Irak'tan petrol nakliyatına da yasak getirmişti

İbadi, ‘Anayasaya aykırı olarak yapılan bu referandum büyük risk taşıyordu. Federal Mahkeme kararı hiçe sayılarak gerçekleştirildi. Bu referandum anayasal değildir ve bundan dolayı sonuçlarını tanımayacağız.’ şeklinde konuştu.