Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) resmi sözcüsü Talat Fehmi, Mısır'da önümüzdeki sene yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimini tanımayacaklarını ifade etti.

Fehmi, AA muhabirliğine verdiği demeçte, İhvan'ın, Mısır'da yapılması öngörülen hiçbir seçimi tanımayacağını aktararak, yapılacak seçimlerin İhvan ile yakından uzaktan alakasının olmadığının altını çizdi.

"MURSİ BU ÜLKENİN RESMİ CUMHURBAŞKANIDIR"


Fehmi, şunları dile getirdi:

"Muhammed Mursi yetkilerini kimseye devretmedi ve hala bu ülkenin meşru cumhurbaşkanıdır. İhvan ise bu durumda yapılacak her türlü seçimi tanımayacak. Mısır'da meşru Cumhurbaşkanı Mursi'nin halkı sandığa çağırmadan yapılacak cumhurbaşkanlığı, parlamento veya yerel seçimlerin hepsini anayasal olarak geçersiz görüyoruz."

İhvan'ın, 2018'de yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etme veya mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye rakip olacak adayı destekleme yönünde bir çalışması olup olmadığına ilişkin soru üzerine Fehmi, "Bu seçimlerle yakından uzaktan alakamız yok." diye konuştu.

Öte yandan Mursi'ye hapis cezası verildi.

Mısır’da Yargıtay’ın, ‘Katar adına casusluk davasında Mısır’da darbe ile görevinden edilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için verilen 40 sene hapis cezasını müebbet hapse (25 sene) çevirerek onay verdiği bildirildi.

Yargı kaynaklarından gelen bilgilere göre, bugün davayı gören Yargıtay, Mursi’nin cezasında hafifletmeye giderek müebbet hapse çevirdi. Mursi ile aynı davada yargılanan üç kişi için de idam kararı verdi.

Muhammed Mursi, Mısır'da güvenlik güçlerinin, Temmuz 2013'teki askeri darbesiyle görevinden uzaklaştırılmıştı.