Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinin Dana ilçesinde bomba yüklü aracın patlaması sonucu 10 sivil yaşamını yitirdi, 16 sivil yaralandı.

Dana'daki sivil savunma görevlilerinden Halid Salih, AA muhabirine verdiği demeçte, İdlib'in Dana ilçe merkezinin kuzey bölgesinde Beyt Karm isimli restoranın önünde bomba yüklü bir aracın infilak ettiğini bildirdi.

Patlamada 10 sivilin hayatını kaybettiğini, 16 sivilin yaralandığını açıklayan Salih, bölgedeki hastanelere kaldırılarak tedavisine başlanan yaralılarından bazılarının durumunun ağır olduğunu aktardı.

Bölgedeki bazı araçlarda patlamadan sonra yangın çıktığını ve çok sayıda araçta maddi hasar oluştuğunu dile getiren Salih, yangının sivil savunma ile itfaiye ekiplerince söndürüldüğünü ifade etti.

Ölü sayısının yükselmesinden korku duyulduğunun altını çizen Salih, saldırıyla alakalı ayrıntılı bilgi vermedi.

Dana'da meydana gelen saldırıyı henüz üstlenen olmadı

NE OLMUŞTU?

Eli kanlı terör örgütü PKK/ PYD, ABD desteğini arkasına alarak Suriye topraklarının yüzde 23' ünü işgal etti. Terör örgütünün ele geçirdiği alanlar içinde Suriuye' nin en önemli üç barajı da bulunmaktadır.

Fırat Nehri üzerine konuşlanmış barajlar, Suriye'nin elektrik ve sulama ihtiyacının büyük kısmını karşılayabiliyor.

Harita alan ölçüm hesaplamalarına göre, PYD/ PKK, yüzölçümü yaklaşık 185 bin kilometrekare olan Suriye'nin yaklaşık 39 bin 500 kilometrekaresini elinde tutuyor.

Suriye'nin yüzde 23' ünde işgali süren örgüt, Halep’ in doğusundaki Tişrin, Rakka'nın batısındaki Tabka ve Baas barajlarını kontrol ediyor.