İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan Akhanlı, 1984 senesinde iki örgüt üyesi ile beraber İstanbul Tahtakale’deki bir döviz bürosuna düzenledikleri saldırıda işyeri sahibini öldürmek ve örgüt adına silahlı soygun gibi adi suçları işlemiş, bu suçlar nedeniyle de hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.

Bahsi geçen şahıs kendisi hakkında verilen Yargıtay Kararının ardından Adalet Bakanlığı’nın isteği üzerine 21.11.2013 tarihinden itibaren Kırmızı Bülten ile arattırılmaya başlanmış olup halen de ülkemizde aktif olarak aranmaktadır.

"MERKEL'İN AÇIKLAMASINDAN SONRA SERBEST BIRAKILMASI MANİDARDIR"

Şahıs, 19.08.2017 tarihinde hakkında oluşturulan Kırmızı Bültene istinaden İspanya’da gözaltına alınmış ve açık kaynaklardan alınan bilgilere göre kısa zaman sonra serbest bırakılmıştır.

Akhanlı’nın serbest bırakılmasıyla neticelenen bu gelişmelerin, Almanya Başbakanı Sayın Angela Merkel’in açıklamalarından sonra gerçekleşmesi manidardır.

"MERKEL'İN SUÇLAMASI KABUL EDİLEMEZ"

Elbette ki bilhassa Almanya Başbakanı tarafından İNTERPOL kanallarının Ülkemiz tarafından suistimal edilmesi suçlaması kabul edilemez. Zira bütün Kırmızı Bültenlerde olduğu gibi Erdoğan Akhanlı hakkında da aynı kurallar uygulanmıştır.

"INTERPOL'ÜN TARAFSIZLIĞI VE GÜVENİLİRLİĞİ SORGULAMAYA AÇILMIŞTIR"

Öte yandan, bir suçlunun aynı teşkilat içerisinde bulunduğumuz bir başka ülke tarafından korunması da akdettiğimiz anlaşmalara aykırıdır. İNTERPOL teşkilatının kendi kurallarını hiçe sayarak bu Kırmızı Bülteni askıya alması da güvenirliliğini ve tarafsızlığını sorgulamaya açmıştır.