Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni Kerkük’e askeri yığınak yapmasından dolayı uikaz ederek, diyalog için referandumun iptal edilmesini talep etti.

"KERKÜK'E ASKERİ SIĞINAK YAPMAK TEHLİKELİ BİR DURUMDUR"


İbadi, Bağdat’taki hükümet sarayında yaptığı basın toplantısında, "IKBY’yi Kerkük’e askeri yığınak yapmaması hususunda uyarıyorum. Bu tehlikeli bir durumdur." ifadelerini kullandı.


IKBY’nin tartışmalı bölgelerde emrivaki yapmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren İbadi, "Bu bölgelerdeki yönetimin federal idarenin liderliğine ortak olmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

"TEK ŞARTIMIZ VAR"


"IKBY ile müzakerede kaynağımız anayasadır." diyen İbadi, "Diyaloğun şartı anayasaya bağlı kalmak ve referandumu iptal etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

İbadi, Bağdat'tan IKBY'ye insani uçak seferlerinin devam ettiğini belirtti.

Öte yandan Reis-i Cumhur Erdoğan'da Barzani'ye yanlışlarından dönmeleri durumunda müzakere ylunun açık olduğunu ifade etti.

Reis-i Cumhur Erdoğan, Kuzey Irak yönetimine yanlıştan dönmeleri durumunda Türkiye'nin yanlarında olacağı çağrısında bulundu.

KERKÜK'E MÜDAHALE EDİLMESİNE TAHAMMÜL ETMEYİZ

Irak ilk Körfez savaşından bu yana istikrara kavuşamamış bir ülkedir. DEAŞ tehdidinin ilk patlak verdiği yer olan Irak'taki mezhep gerilimi pek çok sorunun ana kaynağıdır. Kuzey Irak yönetiminin yaptığı referandumun herhangi bir karşılığı yoktur. Bu süreçten ne Kürtlere ne Araplar ne Türkmenlere ne de diğer gruplara bir sonuç çıkmayacağı açıktır. Sınırlarımızın hemen başında hem Irak halkı hem de Türkiye başta olmak üzere tehdit oluşturacak bir fitne kuyusunun kazılmasına bir göz yumamayız. Kuzey Irak yönetimi eninde sonunda hüsrana uğramaya mahkumdur. Bu adımı cesaretlendirecek herhangi bir destek beyanının şu ana kadar gelmemiş olmasını önemli buluyorum. IKBY yanlıştan döndükten sonra Türkiye yanında olacaktır. Kerkük'e müdahale edilmesine tahammül edemeyiz.