İbadi, devlet televizyonundan verilen "zafer" açıklamasında, "Musul'un kalbinden zaferi ilan ediyorum. Musul'dan duyurulan hurafe devletinin (DEAŞ) çöktüğünü Musul'dan ilan ediyorum." ifadelerini kullandı.

Irak güvenlik ekiplerini ve halkını tebrik eden İbadi, DEAŞ'a karşı mücadelede destek olan ülkelere de şükranlarını sundu. Irak Başbakanı şunları söyledi:

"Büyük zaferi, kahraman güvenlik ekipleri, yaralı ve şehitler başardı. Zaferimiz vahşilik ve terörizme karşı nihayete ulaştı. Dini merci Ali Sistani ve tüm güvenlik ekiplerini kutluyor ve onlara teşekkürlrimi sunuyorum. Bu zafer Iraklıların planı ve çabasıyla ortaya çıktı. Iraklılar bu durumdan gurur duymalı. Terörle mücadelemizde eğitim, lojistik ve hava saldırısında destek olan tüm ülkelere de teşekkürlerimizi iletiyoruz. Irak bugün evvelki dönemlere göre daha homojendir. Önümüzde istikrarın oluşturulması, altyapının tekrardan imarı ve DEAŞ hücrelerini ortadan kaldırmak var. DEAŞ'la mücadelemizde birlik olduğumuz gibi bu hususta da birleşmemiz gerek."

İBADİ BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKTİ

İbadi, konuşmasının ardından Irak bayrağını yanındaki komutanın elinden alarak göndere çekerken "Yaşasın Irak" sloganı attı.

Böylelikle DEAŞ bölgeden temizlenmiş oldu