Hong Kong Yeni Yıla Protestolarla Girdi

Hong Kong'da geçtiğimiz yıl haziran ayından bugüne kadar süren gösteriler, kaldığı yerden devam etti.

Hong Kong Yeni Yıla Protestolarla Girdi

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde, yeni yılın ilk gününde Victoria Park'ta toplanan binlerce protestocu, emniyet güçlerine bağımsız soruşturma ve tutuklananlara af talepleriyle kitlesel yürüyüş başlattı.

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, Victoria Park'tan yürüyüşe başlayan gruba, Hong Kong'un en büyük alışveriş merkezi SOGO'nun önünde toplanan binlerce kişinin de dahil olmasıyla eylem büyüdü.

Sivil İnsan Hakları Cephesi adlı grubun gerçekleştirdiği yürüyüşe, 150'den fazla meclis üyesi de katıldı.

Etkinliğe katılan meclis üyesi Douglas Tsang Tze-ming, polisin yılbaşı gecesinde protestoculara orantısız güç kullandığını öne sürdü.

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde, Noel süresince yapılan protestolarda 336 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken geçen yıl haziran ayında başlayan protestolarda gözaltına alınanların sayısı 7 bine yaklaştı.

Protestolar Yılbaşında da Devam Etti

Hong Kong'da yılbaşı akşamında protestocular ile polis bir kez daha karşı karşıya geldi.

Haziran ayından bu yana kitlesel protestolara sahne olan Hong Kong'da Victoria Limanı ve Kwai Fong bölgesi gibi adanın işlek yerlerinde bir araya gelen çok sayıdaki protestocu, yeni yılın ilk dakikalarında "Hong Kong için özgürlük", "Şimdi devrim", "Unutma ve unutturma" sloganları attı.

Yeni yıl öncesi şehirde yoğun güvenlik önlemleri alınırken yılın ilk saatlerinde protestocular ve polis arasında çatışmalar yaşandı.

Polis, Mong Kok bölgesinde yolları kapatıp barikatları ateşe veren ve havai fişek atan protestoculara; göz yaşartıcı gaz, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR