Hollanda'da, İslam ve yabancı karşıtlığıyla tanınan Özgürlük Partisinin (PVV) başkanı Geert Wilders, bir Müslüman'ın belediye başkanı olmasına karşı çıktı.

Wilders, Arnhem Belediye Başkanı'nın hastalık nedeniyle görevi bırakmasının ardından İşçi Partisi (PVDA) eski milletvekili Fas asıllı Ahmed Marcouch'un belediye başkanı olması şeklinde verilen karara sosyal medya üzerinden sert tepki verdi.

Wilders, Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'ye hayran olan Marcouch'un, Amsterdam'da Slotevaart alanında ilçe belediye başkanı olduğu zamanlarda şehri İslamlaştırmak için çalıştığını ortaya attı.

Kararı çarşamba günü Arnhem Belediyesi önünde protesto edeceğini açıklayan Wilders, "Bu adam polisin başörtüsü takmasına olumlu bakan birisi. Düşünsene belediye başkanı olunca polisinde üstünde olacak. Bu tam anlamıyla rezalet. Bence Arnhem yerine Fas'ın başkenti Rabat'a belediye başkanı olması daha iyi olur. Ülkemizi geri almalıyız." ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı PVV partisinin lideri Wilders, İslam ve yabancı karşıtı söylemleri ve İslam dini hakkındaki nefret dolu ifadeleriyle biliniyor.

Hollanda'da belediye başkanı, iş başvurusu yapılması üzerine belirli prosedürler uygulanarak Kral tarafından seçiliyor.