Hollanda'nın Lahey şehrindeki As-Soennah Camisi'nin Facebook sayfasından paylaşılan mesajda, camiye İslam karşıtı iyazılar içeren bir tehdit mektubu ve yanında oyuncak bir kamyon gönderildiği açıklandı.

Oyuncak kamyonun fotoğraflarının da paylaşıldığı mesajda, mektupta "Bir kamyon okula ya da camiye çarpacak. Bunu aklından çıkarma!" ve "Her hafta farklı bir arabanın size yapacağı saldırı uyanmanıza neden olacaktır. Onun için sakının!" ifadelerinin yer aldığı dile getirildi.

"ENDİŞELİYİZ"


As-Soennah Camisi İmamı Abdelhamed Taheri, verdiği demecinde, gönderilen tehdit içerikli mektubun korutucu olduğunu ve bu yüzden endişe ettiklerini ifade etti.

Bu tehditlerin ilk kez gelmediğini, senede birkaç kez buna benzer tehdit aldıklarını aktaran Taheri, "Aslında bu mektup geçtiğimiz hafta cuma günü geldi ancak bilerek ilk etapta dışarıya bunu belli etmedik. Ramazan ayı içerisinde ve bayramda camilerde yoğun bir kalabalık oluyor. Bu nedenle cemaate gereksiz yere korku vermemek ve kötü niyetli olan insanların aklına bu tarz fikirlerin gelmemesini sağlamak adına bu kararı aldık." dedi.

Bazılarının sorumluluk alması gerektiğinin altını çizen Taheri, "Son dönemlerde bilhassa Avrupa'da Müslümanlara yapılan İslamofobik saldırılardan dolayı artık içinde olduğumuz halin farkında olmamız gerektiğini düşündüğümüz için bu defa dışarıya yansıtma kararı aldık. Bunun dışında bazı siyasetçilerin ve medyanın yaptığı İslam karşıtı demeçlerin bu tehditlere neden olduğunu bildiğimiz için artık bu kişilerin sorumluluk bilincinde olmaları gerektiğine dikkat çekmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.