Hollanda Temyiz Mahkemesi 1995 senesindeki Srebrenitsa katliamı ile alakalı kritik bir karara imza attı. Mahkeme katliamda Hollanda'nın kısmen sorumluluğu olduğu kararına vardı.

Hollanda Temyiz Mahkemesi'nin kararında, katledilen 300 Boşnakla alakalı olarak Boşnakların askeri kamptan çıkarılmasının yasal olmadığının altı çizildi. Fakat Hollandalı askerlerin ölümlerden tamamen sorumlu olmadığı vurgusu yapıldı.

YÜZDE 30'UNDAN SORUMLU


Mahkeme, Hollanda'nın 300 Boşnak için tazminatın yüzde 30'unu vermesi gerektiğini belirtti. Tazminat davası ise ileri bir tarihte yapılacak.
Hollanda mahkemesinden gerçekleştirilen açıklamada; "Hollanda askerleri Srebrenitsa'da yasadışı hareket etti. Ölümlerin yüzde 30'undan Hollanda sorumlu." ifadesi dile getirildi.

"SOYKIRIMA GÖZ YUMDU"


Hollanda Başbakanı, Cumhurbaşkanı'nın Hollanda Srebrenitsa'da soykırıma göz yumdu sözlerine "Erdoğan'ın Srebrenitsa iddiası iğrenç bir tarihi yalan" sözlerini sarf etmişti.

Mahkemenin bu kararı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinin doğruluğu gözler önüne serildi.

Şimdi Hollada'nın yapacağı iki şey kaldı. Birincisi ileri bir tarihte tazminat davası görülecek ve bu dava sonucunda katledilenlerin ailelerine yüklü bir para ödeyecekler. İkincisi ise yine doğru söyleyen Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dileyecekler.