Hollanda'da, 15 Mart'ta gerçekleştirilen genel seçimlerin üzerinden 90 gün geçmesine karşın hala daha hükümet kurulamadı.

Son hükümetin Devlet Bakanı Herman Tjeenk Willink, hükümeti kurma vazifesini geçtiğimiz ay almasından sonra kimi siyasi başkanlar ile görüşmüştü. 75 yaşındaki Willink, gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra hükümetin kurulmasında başarısız olmuştu.
Daha evvel müzakerelerde birlik olamayan Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Yeşil Sol (GL) partileri başkanları ile gerçekleştirdiği görüşme neticesinde başa dönerek yine aynı dörtlü ile koalisyon hükümeti kurma girişimene soyunan Willink, başbakanlık evinde dört partinin siyasi başanları ile resmi olmayan bir alanda müzakere yapmıştı.

GÖRÜŞMELER GÖÇ KONUSUNDA TIKANDI

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki göç anlaşmasına sıcak bakmayan GL lideri Jesse Klaver, geçtiğimiz hafta başında Willink'in göç ile ilgili gönderdiği, AB ile Türkiye'nin arasında gerçekleştirilen göç anlaşmasının bir değişiğinin AB ile Kuzey Afrika ülkeleri arasında da yapılması teklifine sıcak bakmayınca koalisyon görüşmeleri yine göç mevzusunda sonuçsuz kalmıştı.

VVD, CDA ve D66 başkanları, gazetecilere verdikleri demeçlerde, hayal kırıklığı yaşadıklarını söyleyerek koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalmasına neden olarak GL başkanını işaret etti. Şaşkınlık içerisinde olduğunu anlatan VVD başkanı Mark Rutte, "Aslında göç konusunda güzel anlaşmalar gerçekleştirildi. Bu anlaşmaları kimi AB ülkelerindeki en solcu hükümetler bile destekliyor. Durumun böyle olmasına rağmen GL liderinin bunu kabul etmemesi beni hayal kırıklığına uğrattı." dedi.