Uluslararası araştırma şirketi Gallup, dünya üzerinde insanların güvenliği ve güvende hissetmeleriyle alakalı son anketini paylaştı. Türkiye'nin güvenlik puanı 100 üzerinden 80 olarak duyuruldu.

Uluslararası araştırma ve anket şirketi Gallup, bu sene de dünyanın en güvenli ve tehlikeli ülkelerini açıkladı. Ülke ve bölgelerin güvenlik, kanun ve düzen gibi farklı ölçütlere göre seviyelendirildiği araştırma için 135 ülkede anket yapıldı. Yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen anket, halkın bireysel deneyimleri ve ülkesinde kendilerini ne derece 'güvende hissettikleriyle' orantılı.

TÜRKİYE 100 ÜZERİNDEN 80 PUAN ALDI

Washington merkezli Gallup'un son araştırmasına göre, Türkiye 100 üzerinden 80 puanla, ortalamanın biraz üstünde güvenlik derecesinde gösterildi. Araştırmada bu sene dünya ortalaması 76,1 oldu.

Dünyanın en "güvenli" yeri 97 puanla Singapur oldu.

Singapur'dan sonra 95 puanla Özbekistan, 92 puanla ise İzlanda yer alıyor.

ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK İKİLEMİ

'Güvende hissetmenin' değişik şekilleri olduğunu ortaya çıkaran anket için Gallup, "Özbekistan'da görüşülen hiç kimse, son bir sene içerisinde saldırı veya gaspa uğramadığını aktardı. Bu bize bazen bireysel özgürlüklerden vazgeçme karşılığında güvenliğin elde edildiğini anımsatıyor. Singapur da pek çok bakımdan bir başarı hikayesi olsa da, ifade özgürlüğü gibi alanlarda eleştirilmekte" açıklaması yaptı.

Gallup bunun dışında, bazı ülkelerde asayişin 'polis devleti' oluşturarak ve özgürlüklerin yok sayılarak temin edildiğinin altını çizdi.

Listede Almanya 87, İran 85, Fas 83, Belçika 82, Fransa 80, Irak 77, Rusya 74, Ukrayna 68 puanla derecelendirildi.

EN GÜVENSİZ ÜLKE

Britanya, İran, Japonya, Kosova, Myanmar, Portekiz, İsveç ve ABD, 85 puan alırken, dünyanın en tehlikeli ve "güvensiz" olan ülkesi, 42 puanla Venezuela oldu.

Bolivya, Gabon, Güney Afrika Cumhuriyeti, El Salvador, Liberya gibi ülkeler de 60 puanın altında kaldı.

DÜNYADA POLİSE GÜVEN YOK

Yapılan araştırmaya göre tüm dünyada halkların yalnızca yüzde 14'ünün polis güçlerine güven duyduğu tespit edilirken, nüfusun yalnızca yüzde 12'sinin gece yalnız başına evine yürürken kendini güvende hissettiği belirlendi.