Dün gece Kuzey Kore ilk başta Hidrojen bombası geliştirdiğini açıkladı. Sonrasında Kore yarımadasından deprem haberleri gelmeye başladı. ABD, Japonya, Güney Kore ve Çin'in deprem haberlerini dünyaya servis etmesinden sonra Kuzey Kore de Hidrojen bombasını test ettiklerini kaydetti.
Bu durum dünyada büyük tepkilere sebep olurken BM Güvenlik Konseyi acil toplanma kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde de Kuzey Kore'nin attığı uzun menzilli füze Japonya'nın üzerinden geçmişti.

GÜNEY KORE'DEN KARŞI HAMLE


Tüm bu gelişmeler karşısında en çok tedirgin olan ülke ise doğal olarak Kuzey Kore için en büyük düşman durumunda olan Güney Kore. Dünkü gelişmelerden sonra bugünün ilk saatlerinde de Güney Kore cephesinden bir hamle geldi. Buna göre Güney Kore askeri birlikleri askeri tatbikat gerçekleştirerek Hyunmoo füzesini Doğu Denizi'ne doğru ateşledi.

Pasifik'te tırmanan bu gerilimin ne zaman sona ereceği ise merak konusu. Atılan her adım ortamı biraz daha gererek savaşa biraz daha yaklaştırıyor. Birleşmiş Milletler'in olaya müdahale edeceği ve tarafları yaşanan bu gelişmelerin ardından barışa davert edeceği gelen bilgiler arasında.