Kuzey Kore, bir kaç gün önce 6.3 şiddetinde depreme neden olan balistik bomba denemesiyle dünya genelinde endişeye yol açmıştı. Kuzey Kore'ye karşı ABD ve Güney Kore ortak bir yol izleyecek. Denemeden sonra çok sert ifadelerde bulunan Güney Kore tatbikatlara daha fazla yoğunlaştı.

GÜNEY KORE, KUZEY KORE'NİN GÖZÜNÜ KORKUTUYOR

Meydana çıkan yeni fotoğraflarda Güney Kore'nin ciddi faaliyetlere girerek büyük bir deniz tatbikatı gerçekleştirdiği görülüyor. Gemilerinden gerçek mermiler ateşleyen Güney Kore, Kuzey Kore'ye korku vermeye çalışıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore'ye yönelik füze taşıma kapasitesindeki sınırlamaları kaldırdı ve Seul yönetimine milyarlarca dolarlık yeni silah satışı kararı aldı.

Beyaz Saray tarafından yapılan iki farklı yazılı bilgilendirmede, Trump'ın Kuzey Kore'nin 3 Eylül'deki hidrojen bombası denemesine yönelik Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdiği, bu liderlerin Kuzey Kore’den yapılan tehdide karşı ortak oldukları açıklandı.

Trump ile Moon’un görüşmesinde Kuzey Kore'nin dünya geneline yönelik bir tehdit konumunda olduğunu ifade eden açıklamada, ‘İki lider, bütün araçları ile birlikte Kuzey Kore üzerindeki baskının artırılması kararında anlaştılar.’ ifadesi yer aldı.