Güney Koreliler, Park Geun-hye'nin devlet başkanlığı görevinden azledilmesini büyük coşkuyla kutladı.

Başkent Seul'de toplanan on binlerce kişi, yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalı nedeniyle yetkileri geçici olarak elinden alınan Park'ın devlet başkanlığından azledilmesini sevinçle karşıladı.

Eski devlet başkanının henüz ayrılmadığı Güney Kore Devlet Başkanlığı Sarayı "Mavi Ev"e doğru yürüyen göstericiler, "Park'ı tutuklayın" sloganları attı.

Bu arada Güney Kore bayrakları taşıyan üniformalı Park destekçileri, Seul'de toplandıkları meydanda bu "siyasi suikasta" direneceklerini söyledi.

"Mavi Ev" yetkililerinden yapılan açıklamada, Park'ın şahsi evine taşınmak için biraz daha zamana ihtiyacı olduğu belirtildi.


Gösterilerde güvenliğin sağlanması için yaklaşık 20 bin polis görevlendirildi.

Bu arada dün azil kararının ardından Seul'de düzenlenen, Park yanlısı gösteride hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi.

Anayasa Mahkemesinin 8 yargıçtan oluşan heyeti, dün Park'ın devlet başkanlığı görevinden azledilmesine oy birliğiyle karar vermişti.

Baş yargıç Lee Jung-mi televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında, mahkeme kararını "tarihi bir an" olarak nitelemiş ve "Park'ın açıklamalarına ve eylemlerine baktığımızda anayasayı savunduğuna yönelik herhangi bir irade bulamadık. Devlet başkanının anayasayı ve yasaları ihlali, halkın güvenine ihanet anlamına gelmektedir. Anayasayı korumak açısından bu tür ciddi eylemler kabul edilemez." ifadelerini kullanmıştı.

Park, ülke tarihinde azledilen ilk devlet başkanı oldu. Karar, siyasi dokunulmazlığını yitiren Park'a mahkeme yolunu açtı.

Park'in azlinin ardından 60 gün içinde seçime gidilecek. Anketler, 2012'de yapılan seçimlerin mağlubu olan Moon Jae-in'in Park'ın halefi olacağına işaret ediyor.

 

Kaynak: Haber7

Park, yakın dostu Choi Soon-sil aracılığıyla ülkenin büyük holdinglerinden bağış adı altında rüşvet almak ve karşılığında muhataplarına siyasi menfaatler sağlayarak görevini kötüye kullanmakla suçlanmıştı.

Güney Kore parlamentosu, 9 Aralık'ta Park hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Park'ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn'a devredilmişti.

 

Kaynak: Haber7