Güney Kore, Türkçeye "kuzey gökyüzünün koruyucusu" olarak çevrilen Xuanwu isimli füzenin deneme görüntülerini yayınladı. Görüntüde, hassas balistik füzenin bir sığınağı vurduğu ve alevler çıktığı sırada bir insan figürü görünüyor. Bazı Güney Koreliler, görüntülerin yer aldığı videoya yorum yaparak denemede poligon çalışanlarından birinin ölüp ölmediğini merak ettiklerini yazdı.

Rus haber ajansı olan Sputnik' te yer alan haberdeki görüntüde, hassas balistik füzenin bir sığınağı vurduğu ve alevler çıktığı sırada bir insan figürü görünüyor.

MANKEN OLDUĞU SAVUNULDU

Videoya yapılan yorumlarda, bazı Güney Kore sakinleri, denemede poligon çalışanlarından birinin ölüp ölmediğini merak ediyor. Diğerleri, alevler arasında görünen figürün, balistik füzenin yıkıcı gücünü göstermek için sığınağa yerleştirilen bir manken olduğunu savundu

ÖNCE KUZEY KORE KINANDI! ARDINDAN KENDİLERİ DENEDİ

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore ortak tatbikat düzenlemiş,  füzelerin atılma anı kameralar tarafından saniye saniye kaydedilip ve Pentagon tarafından dünyaya servis edilmişti. Daha önce ise ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore' nin yaptığı denemeyi eleştirmişti.