24 Ağustos 2019
  • Istanbul 24.44°
  • Ankara 21.11°
  • Izmir 30°
İmsak 04:42
Güneş 06:15
Öğle 13:12
İkindi 16:57
Akşam 19:58
Yatsı 21:25
BIST97.149
Dolar5,7635
Euro6,4297
Altın282,95

Güney Kore Eski Dışişleri Bakanı'nın Oğlu Kuzey Kore'ye Kaçtı

Kuzey Kore basını, Eski Güney Kore Dışişleri Bakanı'nın oğlunun Kuzey Kore'ye kaçtığını açıkladı. İki ülkenin savaş durumunda olması sebebiyle Güney Korelilerin Kuzey'e geçebilmesi için izin almaları lazım.

Güney Kore Eski Dışişleri Bakanı'nın Oğlu Kuzey Kore'ye Kaçtı

Kuzey Kore basını, 73 yaşındaki Güney Kore vatandaşı Choe In-guk'un Kuzey Kore'ye kaçtığını açıkladı. Choe In-guk'un 1960'larda Güney Kore Dışişleri Bakanı olan babası Choe Tok-sin de, eşiyle beraber Kuzey Kore'ye kaçmıştı.

NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM

Geçmişte Kuzey Kore vatandaşlarının ölümü göze alarak Güney'e kaçtığı birçok olay var. Fakat bir Güney Kore vatandaşının otoriter bir yönetim altındaki yoksul Kuzey'e kaçması nadir görülen bir olay. Kuzey Kore devlet medyasına göre, Pyongyang'da görevliler tarafından çiçeklerle karşılanan Choe iki ülkenin tekrar birleşmesi çabalarında vazife alacak.

İki ülke teknik olarak halen savaşta. Güney Korelilerin Kuzey'e geçebilmesi için izin almaları lazım. NK News sitesinden Oliver Hotham BBC'ye, "Choe'nin nasıl kaçtığı şimdilik bilinmiyor. Fakat Kuzey Kore rejiminin rızasını alanlar için Çin üstünden bu ülkeye gitmek çok kolay" dedi.

Uzmanlar, Choe'nin izin almadan Kuzey'e gittiğini ve Güney Kore kanunlarını çiğnediğinin belirlenmesi durumunda Güney'e dönüşünde gözaltına alınabileceğine dikkat çekiyor.

Choe'nun geçmişi ve siyasi görüşleri hakkında, anne-babasının da Kuzey'e kaçmış olması haricinde fazla bir şey bilinmiyor.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri