Avrupa Komisyonunun Google arama motoru pazarındaki hâkimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1 milyar euroyu aşan para cezası vereceği belirtildi.

Konuyla alakalı üç kişiyi kaynak belirterek Financial Times, Google’ın Avrupa'daki çalışmalarının rekabete aykırı olduğu için kesilecek 3 cezadan ilkinin Avrupa Komisyonu tarafından gelecek haftalarda açıklanacağını iddia etti. İddia edilen cezanın Intel'in 2010'da rekabete uygun olamayan davranış nedeniyle aldığı 1,1 milyar euroluk cezayı geçebileceğine de haberde yer verildi.
Geçtiğimiz ağustosta, Avrupa Komisyonu, Google hakkındaki kararında, "Hakim konumunu, kendine ait alışveriş hizmetini arama sonucu sayfalarında sistematik olarak öne çıkartarak kötüye kullandı" ibaresine yer vererek Google ve çatı şirketi Alphabet Inc'e bulgulara cevap vermesi için 15 hafta süre verildi.Eğer süre arfı içinde bulgulara yanıt vermemesi durumunda 1 milyar Euro para cezası ödeme zorunda kalıcak.

DENEDİ AMA ANLAŞAMADI

Reuters'te geçen hafta çıkan haberde, Google'ın AB ile anlaşmazlığını son yedi yıl içinde üç kez çözmek için girişimde bulunduğu, ancak bir sonuca varılamadığı belirtildi. Google, Avrupa Komisyou'nun davası hakkında daha önce "insanların internette nasıl alışveriş yaptığı nedeniyle örtüşmediğini" iddia etmişti.